Üyelik Girişi
Site Menüsü

Mide Kanseri

 

\"

MİDE KANSERİ

Karnın sol üst bölgesinde mide bulunur. Nedenlerinde bahsedeceğimiz çeşitli sebeplerden dolayı midenin mukoza zarından tümörler gelişebilir. Bu tümörlerden kötü huylu olanları, kansere neden olur. Mide kanseri sıklıkla midenin küçük kenarında ortaya çıkar.

Mide kanseri, dünyada en sık rastlanan 2. kanser türüdür.  Dünyada her yıl 670.000 kişide yeni mide kanseri tanısı konur ve her yıl 750.000 kişi bu hastalıktan ölmektedir.

Mide Kanseri, ülkemizde,  sindirim sistemi kanserleri arasında birinci sıradadır.

1982 senesinde Helikobakter Pilori isimli mikrobun keşfi ve bu mikrobun mide kanseri meydana getirebilme durumu kanıtlandıktan sonra neden bazı ülkelerde ve toplumlarda daha sık görüldüğü anlaşılmıştır.

Dünyanın bir çok yerinde yapılan araştırmalar bu mikropla mide kanseri arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Mikrobu taşıyan insanlarda taşımayanlara göre mide kanserine yakalanma riski 3 ile 6 kat arasında daha fazladır. Bu risk kadınlarda ve zencilerde daha fazladır. Mide ile yemek borusu arasındaki bölgede oluşan kanserlerde ise mikrosun ilişkisi yoktur. Helikobakter Pilori, midede yarattığı gastrik ile mide iç duvarını zedeleyip sonunda kansere kadar gidebilen değişikliklere yol açmaktadır. 

Erkeklerde, mide kanserine yakalanma riski daha fazladır. Yaşlılarda, mide kanseri daha fazla görülür.

MİDE KANSERİNİN SIK GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKELER.


Dünyada bu hastalığın en sık görlüdüğü yer, Japonyadır. Ameraki birleşik devletlerinde 100.000 kişide 7.3 kişide mide kanseri görülürken Japonyada 100.000 kişide 80 kişidir. Bu ülkede ve diğer bazı Asya ülkelerinde çok fazla tuz tüketilmektedir. Sıklıkla tüketilen balıklar ve etler tuzlanarak kurutulur veya salamura yapılır. Diyetin biyükü bir kısmı sene boyunca bu tuzlanmış balık ve diğer gıdalardan oluşur. Taze çig sebze, salata, meyve tüketimi de düşüktür.  

Çin gibi uzakdoğu ülkeleri ile kuzey avrupa ülkeleri ve güney amerikadaki Kolombiya, Kosta Rika gibi ülkelerdir. Bu coğrafi farklılıklar, mide kanserinde genetik faktörlerin rol oynadığını göstermektedir. Ülkemizde, Karadeniz bölgesinde mide kanseri diğer bölgere göre biraz daha fazladır.

MİDE KANSERİNİN NEDENLERİ

Deneysel olarak tuzlu besinler ile kanser arasındaki ilişkiler kanıtlanmıştır. (Parkin DM, Pisani P, Ferlay J Estimates of the world wide incdence of eighteen major cancers, Int. Journal of Canser, 1993. 54:594)   

Konserve besinlerdeki nitratlar, kanser yapıcı olan N-Nitrozamin kaynağıdırlar. Ankara\'da yapılan bir çalışma; mide kanserli hastaların hayatları boyunca normal insanlara göre daha daha az taze meyve, sarı-yeşil renkte sebzeler ve et tükettiğini, bunun yanında daha fazla tuz ve baharat kullandığını göstermiştir. (Demirer T. İçli, F. Uzunalimoğlu O. Küçük O: Diet and stomach canser incidense. A case-control  study in Turkey. Cancer, 1990, 15:65 (10) 2344-8

Kısaca özetleyecek olursak; Mide kanserinin görülmesinde, beslenme alışkanlığı önemli bir yer tutmaktadır. Tuzlu besinleri aşırı tüketmek, sebze ve meyve beslenmesinde yetersizlik, beslenme ile ilgili, en sık görülen kanser nedenlerindendir. Nitrat ve nitrit tuzları midede kanserojen maddeye dönüşebilmektedir. Ülkemizde mangal eti önemli bir yer tuttuğundan etin tuzlanması ve pişerken yanması kansere yol açabilir. Çünkü, yanmış et kanserojen madde içerir. Çiğ etle beslenmek de aynı şekilde kanser riskini artırır.

Midede gastrit ya da ülsere neden olan, H.pylori bakterisi kansere neden olabilmektedir. Bu bakteriyi ortadan kaldırmak, kanser riskini azaltır.

Sigara kullanmak, mide kanserine yakalanma ihtimalini 6 kat artırmaktadır. Sigara, midede iltihap oluşmasında rol oynar. Aynı şekilde alkol tüketimi de mide kanserinin nedenlerindendir.
Birinci dereceden akrabalarında mide kanseri görülenlerde, kanser riski artmaktadır. Kalıtsal faktörler, mide kanserinin gelişmesinde etken faktördür.

Beslenme önemli bir faktör olduğundan, sosyo-ekonomik düzey de kanserin oluşmasında etkilidir. Ayrıca evre şartları, geçirilmiş bazı hastalıklar, mide ameliyatı kanserin sebepleri arasında yer alır.

MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Maalesef mide kanserinin kendine özgü bir belirtisi yoktur. Özellikle başlangıçta basit bir gastrit gibi ara sıra karında ağrı, bulantı, hazımsızlık, şişkinlik, geğirme, yanma gibi şikayetler olabilir. Herkeste olabilecek bu belirtiler, hasta tarafından ve hatta bazen doktor tarafından "gastrit" adı altında basit ilaçlar ve perhizle geçiştirilmeye çalışılır. Hatta birçok hasta bu basit şikayetler için hekime müracaat etmez. Kendiliğinden geçmesini bekler. Halbuki bu evrede hastalığın erken teşhisi hayat kurtarıcı olacaktır. Memik, Faruk, Mide Hastasının El Kitabı, S. 73, Nobel Güneş Tıp Kitabevi)

Erken mide kanserinde belirti olmaz. Risk taşıyan kişilere yapılan endoskopik incelemeyle hastalık teşhis edilebilir. Mide tümörü olan kişilerde gıda akışının engellenmesi sonucu ya da tümörün yayılması sonucu belirtiler ortaya çıkar. Bunların en belirgin olanı, mide ağrılarıdır ve kanamalardır.

Gaita (dışkı) ile gelen kanamalar mideden kaynaklanıyor ise koyu kahverengi veya siyah gelir. Mide üser veya kanser kanamaları genelde gaitayı siyaha boyar. Eğer kanama bağırsaklardan kaynaklanıyor ise gaita rengi açık kırmızı veya vişne rengi olur. Bu tip kanamalarda kolit (barsak iltihabı) veya barsak kanserini düşünmek gerekir.  

  • Mide bölgesinde ağrı ve midenin ağırlaştığı hissi
  • İştahsızlık ve bunun sonucunda kilo kaybı görülmesi (şiddetli ve kısa sürede ortaya çıkar)
  • Yemekten sonra rahatsızlık hissi ve mide şişliği,
  • Bulantı, kusma,
  • Mide kanseri olan kişilerin büyük bir kısmında kansızlık da görülür.
  • Yorgunluk,
  • Mide ya da barsakta kanama olması (gizli şekilde seyredebilir),

MİDE KANSERİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Gastritlerin özel bir türü olan Atrofik Gastrit isimli hastalıkta ve Mide mikrobu olan Helikobakter Pilorinin uzun süre midede taşınması sonucu ileri aşamada kanser oluşması yüksek oranda mümkündür.

Mide kanseri çeşitli şekillerde teşhis edilebilir:

1-) Fizik muayene ve Sorgulama

2-) Kan testleri

3-) Endoskopi

4-) Radyolojik Muayene

5-) Bilgisayarlı Tomografi veya Mangetik Rezonans

Mide kanserinde en etkili teşhis yöntemi endoskopidir. Ucunda kamera olan bir boruyla mideye girilir. Doktor, midenin her yerini rahatlıkla görebilir. Tümör oluşumu varsa gözlenebilir. Kesin teşhis konması için midenin şüphelenilen yerlerinden parça alınır ve mikroskobik olarak incelenir. Kanser hücreleri mikroskopta rahatlıkla gözlenir.
Baryumlu mide grafisiyle tümörler görülebilir ama kesin teşhis koymak için mikroskobik inceleme gerekir.

MİDE KANSERİ TEDAVİSİ

1-) Endeskopik Tedavi:  Endoskopik olarak mide içinde yeni başlamakta olan bir kanser odağı görüldüğünde, Japonların geliştirdiği ve başarı ile sürdürdüğü "mukozektomi" denilen bir işlem yapılır. Bu yöntemle kanser şüphesi olan bölge tamamen endoskopik olarak çıkarılır. Midenin duvarı tam kesilmeden sadece hasta olan bölge özel bir teknikle alınır. Özel eğitim  ve ustalık isteyen bu teknik en çok japonyada yapılmakta, ülkemizde de başlanmış durumdadır.

2-) Cerrahi girişim: Mide kanserinin asıl tedavisi ameliyattır. Yapılan ameliyatla mide çıkarılır. Çünkü tümör yayılmıştır. Sadece tümörü almak bir işe yaramaz. Yaygın tümörlerde, mide tamamen çıkarılır ve yemek borusunun alt ucu, on iki parmak barsağına bağlanır, daha küçük ve yaygın olmayan tümörlerde ise midenin bir kısmı çıkarılır. Ameliyattan iyi bir sonuç alınması ve hastanın yaşam süresinin uzatılması midenin tümörlü kısmının tamamen çıkarılmasına bağlıdır.  Midede tümör kalmaya devam ederse yapılacak ilaç tedavisinin pek faydası olmaz. Diğer bir deyişle kanser tümörü varken kemoterapi ve radyoterapi bir işe yaramaz. (Memik, Prof. Dr. Faruk, Mide Hastasının el kitabı, sh. 83)

Kanser tümörü tamamen alındığı takdirde işe yaramayan kemoterapi ve radyoterapinin hastaya niçin verileceğini de onkolog hekime iyice sormak gerekir.

3-) İLAÇ TEDAVİSİ:

Mide kanserinin tedavisinde, tek başına kemoterapi (ilaç tedavisi) , kimyasal tedavi) veya radyoterapi (ışın tedavisi) başarılı olmamaktadır. (Jean Tredaniel, Paolo Boffetta, Eva Buiatti, Rodolfo Saracci, Albert Hirsch , Tobacco smoking and gastric cancer; Reveiew and meta-analiysis international Journal of Canser 1998 Volume 72, Issue 4, Pages 565 - 573, and Howard Silberman, MD, Perioperative adjunctive treatment in the management of operable gastric canser Journal of Surgical Onkology 2005 Volume 90, Issue 3, Pages 174-186 \'dan alıntıyla Memik, Prof. Dr. Faruk, Kanser hastasının el kitabı, sh. 83)

Mide kanserine ileri evrede yakalanmış ve kanser tümörünün tamamen alınması şansını kaybetmiş bir mide kanseri hastasının, kemoterapi ya da radyoterapi gibi işe yaramayan ve tedavi edici özelliği olmayan tıbbi müdahalerle boşu boşuna vakit kaybetmemesi ve her ne kadar ilaç ruhsatı alınmamış olsa bile kanser tedavisinde faydası olduğu bilimsel olarak ıspatlanmış alternatif tedavi yollarına başvurması, insan hayatı yönünden çok önemlidir. Özellikle hasta kemoterapi almıyorsa, kantaron suyu içilmesi tavsiye edilir.

KANSER HASTALARININ YAPMASI GEREKENLER

Düzenli beslenme, kanser hastalığından korunmak için gereklidir. Bazı besinler kanserin oluşma ihtimalini azaltmaktadır.Özellikle elma, kayısı, portakal, havuç gibi meyve suları, sarımsak, üzüm, az yağlı veya yağsız peynir, ev yapımı yoğurt,  karnıbahar kanseri önlemede faydalıdır. Hastalara sera malı olmayan, genetiği ile oynanmamış organik sebze, meyve  yemeleri tavsiye edilir. Muz, kavun, karpuz, şalgam, şalgam suyu, Omega 3, kanserden koruyucu özelliğe sahiptir. Özellikle balık, omega 3 yönünden zengindir. Kanser hastasının kapalı deniz olması ve civa oranının çok yüksek olması nedeniyle Karadeniz ve Marmara Denizi balıklarından uzak durmaları tavsiye edilir. Özellikle yağlı olması nedeniyle Somon balığı önerilir.

Şişmanlık, kanser riskini arttırır. İdeal kiloya yakın olmak gerekir. Fazla kırmızı et tüketiminden kaçınmak lazım. C vitamini, birçok meyve ve sebzede bulunur ve vücudun direncini arttırır. Böylece kansere karşı etkili olur. Kansere tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Havuçun içinde bulunan betakaroten, vücut direncini arttırır ve genlerimizin bulunduğu DNA da hasar oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir.

Düzenli bir hayat sürme, bir çok hastalıkta olduğu gibi kanser hastalığında da etkendir.

Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Saat