Üyelik Girişi
Site Menüsü

Kemik Kanseri

 

Kemik kanserin kemik içindeki hücrelerin bir anormal çoğalması olarak tanımlanabilir. Kemik kanseri geniş birincil ve ikincil kemik kanser kemik kanseri olarak kategorize edilebilir. Birincil kemik kanseri olan bu kemik kendisini kendi kaynakları vardır. Bu durumda 2400 ile kanserinin nadir bir formu olup, her yıl ABD'de teşhisi konduktan. Ikincil kanserin biri farklı bir doku içinde meme, akciğer ve prostat gibi kaynaklanıyor ve başka bir sonucu olarak kemik yayılmasını olduğunu. Bu kemik kanserinin en yaygın türü ve aynı zamanda birden fazla miyelom olarak bilinir. Birincil kemik kanseri de kemik sarkomu adı verilir. İşte osteosarkom, chondrosarcoma ve Ewing's sarcoma dahil kemik sarkomlar üç farklı tipi vardır.

Burada olan kemik kanseri oluşabilir nedenlerden dolayı çeşitli bulunmaktadır. Birincil kemik kanser genellikle küçük çocuklar ve gençler olarak, bir radyasyon terapisi ya da diğer ailments için kemoterapi undergone sahip bu kişilerin, özellikle oluşabilir. Diğer nedenlerle Pagets hastalık ve kalıtım içerir.

Kemik kanseri ve kıkırdak zayıf veya kırılgan kemiklere neden olan kemik dokusu kitlesel imha neden olur. Kemik Bu tür daha sık kırıklar var eğilimli vardır. Kırılma bariz bir neden olmadan ortaya çıkabilir. Apart açıklanamayan kemik kimden, kemik kanseri diğer belirtiler kırıklar kalıcı ve akut ağrı ve şişme vardır. Belirtiler de boyutu ve konumu kanserine bağlı olarak değişir. Hasta hareketinde ortak sorun yaşanması yakın kemik kanseri acı. Eğer kanser bacak olduğunu, hastaların bir gevşek geliştirmek olabilir. Kanser diğer ortak belirtileri yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı, ateş, ter ve iştah kaybı sayılabilir.

KEMİK KANSERİ TEDAVİSİNDE

CERRAHİ TEDAVİ

Kanserli dokunun ameliyatla çıkartılmasıdır. Bu özellikle diğer organlara yayılmamış kanserlerde oldukça değerli bir yöntemdir. Kemik ve yumuşak doku sarkomlarında başlıca 4 tip cerrahi tedavi vardır; 

Birinci tedavi yöntemi; kanser dokusunun vücuttan kazınarak çıkartılmasıdır. Bu yöntem genellikle tümörün o bölgede tekrar çıkmasına yol açar.

İkinci tedavi yöntemi; kanserli dokunun sağlam doku sınırına çok yakın bölgeden çıkarılmasıdır. Aynı şekilde bu yöntemde geride kalan kanserli hücre artıkları nedeni ile sık olarak tekrarlama riski arz eder.

Üçüncü tedavi yöntemi; kanserli dokunu çevresinde bir miktar sağlıklı doku bırakılarak vücutta her hangi bir kanserli doku kalmadan çıkartılmasıdır.

Dördüncü
tedavi yöntemi; kanserli doku (kol ya da bacak) vücuttan amputasyon dediğimiz kesilme sureti ile uzaklaştırılır.Günümüzde kanserlerin büyük çoğunluğunu geniş rezeksiyon dediğimiz üçüncü yöntemle tedavi etmekteyiz. Bu hastalığın tekrarlamaması için çok önemlidir. Kanserin geniş olarak çıkartılıp çıkartılamadığı patolojik inceleme sonunda, cerrahi sınırlarda tümör bulunmaması ile anlaşılır.
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Saat