Üyelik Girişi
Site Menüsü

Kantaron Otu

KANTARON OTU:

Hypericum perforatum L.) Tarla, yol ve orman kiyilarinda, tepelerde ve çayirlarda Temmuz’dan Eylül’e kadar çiçeklenen ve ülkemizde, sari kantaron, kanotu, kiliçotu, mayasilotu ve yaraotu gibi yöresel adlara da sahip olan sifali bir bitkidir. Bitki 25-60 cm boyunda olup, çok dallidir ve saplari ayri oldugu halde bir semsiye biçimindeki çiçekleri 5 parçali, korolla altin sarisi renkli ve kenarlari siyah renkli guddeli tüyler ile çevrilidir . Erkek organlari çok adette ve 3 demet halinde bir araya toplanmistir. Yapraklar isiga karsi tutuldugunda, yag guddeleri, parlak noktaciklar halinde kolaylikla görülür. Bitkiye binbirdelik otu denmesi bu özellikten ileri gelmektedir. Yanilmamak için, tam olarak açmis bir çiçegi parmaklarinizin arasinda ezdiginizde, ondan kirmizi bir su aktigini göreceksiniz.

Faydalari ve Kullanim Alanlari

• Yaralarin iyilesme sürecini hizlandirabilir
• Hafif ve orta siddetteki depresyonlarda rahatlatici ve sakinlestirici etkisi vardir.
• Korku, endise, kaygi, umutsuzluk ve çaresizlik duygularinin giderilmesinde yardimcidir.
• Siyatik, eklem iltihabi (artrit) ve pre-menstural kramplar (Adet öncesi agri ve sikintilar) giderilmesinde faydalidir.
• Safra salgisini uygun yönde etkileyerek sindirim sistemini rahatlatabilir.
• Kronik yorgunluk sendromunda, uykusuzluk, menopoz dönemindeki sikinti, stres ve gerginliklerin giderilmesinde etkili olabilir.
.Her derde deva oldugundan bahsedilir.özellikle mide agrilarina birebir geldigini bizzat gözlemlenmisdir.Ayrica zeytinyagina ufalanarak merhem haline getirildikten sonra açik yaralara sürüldügünde ,yaralarin çok çabuk iyilesmesini saglar.

Hastalar üzerindeki gözlemlerimize dayanarak ifade ediyoruz ki dogru Kantaron kullanimi ve düzenli içildigi takdirde kanser hücreleri üzerinde temizleyici bir etki görülmektedir.

Kanser tümörü taşıyan çeşitli insan ve farelerde kantaron otunun;

 • Bazı beyindeki kanser tümörlerinin, karaciğer, akciğer, dalak, mide, kalın ve ince bağırsak, mesane, rahim ağzı, rahim, yumurtalık, akciğer zarı, karın zarı kanserlerinde kanser hücrelerinin damarlanması ve yok edilmesi konusunda etkili olduğu görülmüştür.

  Ülkemizde de yapılan çeşitli bilimsel araştırmalara göre kantaron otu;

  a-) AİDS hastalığının tedavisinde,

  b-) Uyuşturucu (eroin, esrar, morfin) bağımlılığının tedavisinde

  , c-) Sarı nokta (körlük) hastalığının tedavisinde,

  d-) Sedef hastalığının tedavisinde,

  e-) Alkol bağımlılığının tedavisinde,

  f-) Kurdeşen hastalığının tedavisinde,

  g-) Zona hastalığının tedavisinde,

  h-) Derin ven Trombozu tedavisinde,

  h-) Sebebi belirsiz ve tam teşhisi konulamamış bazı hastalıkların tedavisinde de çok etkili olduğu görülmüştür.

  Ayrıca düzenli olarak kullanılan kantaron otunun, kanser ağrılarını bloke ettiği ve morfin gibi ağır uyuşturucu ve ağrı kesicilere gerek bırakmadığı görülmüştür.

  Ünlü Bilim adamı J.A.Duke, 1985 yılında yayınladığı

  "HANDBOOK OF MEDICINAL HERBS" (Tıbbi Bitkiler Elkitabı) sayfa 242'de kantaron otunun KANSER ve daha birçok hastalığa iyi geldiğini yazmıştır.

  J.A.Duke'ın bilimsel araştırma sonuçlarına göre;

  KANTARON OTU ŞU HASTALIKLARA İYİ GELMEKTEDİR:

  a-) Kanser,
  b-) Şeker hastalığı,
  c-) Kronik Romatizma,
  d-) Mide ülseri
  e-) Mide-Barsak hastalıkları
  f-) Diüretik yatıştırıcı
  g-) Karaciğer
  h-) Safra Rahatsızlıkları
  ı-) Sarılık

  HAYVANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

   "Kantaron, Sarı Kantaron, Binbirdelik otu, Kızıl ot denen (Hypercum Perforatum) bitkiyi tane olarak yiyen açık renkli hayvanlar, temas eden yerlerinde ödem meydana gelmektedir.

  Ayrıca bunu kuru veya taze yiyen hayvanlarda ışığa karşı hassasiyet artarak vücutlarında kaşınma duygusu artar. Bu gibi hayvanlar güneş altında belli bir süre kalırsa kaşıntı başlar ve bulduğu ağaca, taşa, duvara sürtünerek vücudunda yaralar açılır. Hayvan besicileri bu bitkinin ot içerisinde ve otlatılan meralarda bulunmasını istemezler. Sarı kantarona hayvan besicilerinin bakış şekli (havyanlar için) zehirli ve zararlı oluşlarıdır.

  Hayvanlar üzerindeki bu zararlı ve zehirleyici etkileri, yanlışlıkla insanlar üzerinde de meydana gelebilir zannedilmektedir.

  İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

  Kantaron otunu düzenli şekilde kullanan onbinlerce insandan hiçbirisinde herhangi bir zararlı ve zehirleyici etki görülmemiştir.

  Hamileler üzerindeki etkileri

  Hamile bayanların kullanması durumunda yan etki veya zarar söz konusu olup olmadığı hakkında herhangi bir kesin bilgi mevcut olmamakla birlikte, iki hamile kanser hastasının kullanması sonucunda hastalarda herhangi bir yan etki görülmediği gibi, kanser hastalığından da kurtulmuşlardır.

   

  KANTARON OTU HER YERDEN ALINABİLİR Mİ

  YA DA

  HER KANTARON OTU KULLANILABİLİR Mİ?

   

  Bu konuda sözü Prof. Dr. Ekrem Yeşilada hoca'ya bırakalım:

  Prof. Dr. Ekrem Yeşilada'nın yazısının en önemli bölümü şöyle:

  "Kantaronun kalitesi konusundan daha önce de bahsetmiştim, yazılarımı takip eden okuyucularım hatırlayacaklar. Burada tekrar uyarmanın yararı var. Kantaron çayı ile depresyon tedavisi olmaz veya gıda desteği diye izin alan güzel ambalajlı ürünlerle de etkili tedavi cevabı alınamaz. Önemli olan yukarıda bahsettiğim standart içerikte olması (binde 3 hiperisin ve yüzde 4 hiperforin); bu oran bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuş. Şifalı bitki satılan dükkanlardan alınan kantaronun gerçek kantaron Hypericum perforatum olma olasılığı düşük. Türkiye’de 85 kadar kantaron türü var ama sadece bu türün etkili olduğu gösterilmiş.
  Prof. Dr. Erdem YEŞİLADA

  KANTARON OTU'NUN TIBBİ FAYDASI

  Yapılan araştırmada, sarı kantaron bitkisinin, alkol bağımlılığında “Yoksunluk Dönemi” adı verilen süreçte, bağımlıların alkol alımının kesilmesi sonrasında el ve ayaklarında oluşan titremeleri engellediği ortaya çıktı. Tez çalışmasını Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü öğrencisi İlke Coşkun gerçekleştirirken, çalışmanın danışmanlığını ise Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Öztürk ve GATA Farmakoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Tayfun Özbay yürüttü. Çalışma hakkında bilgi veren Prof. Dr. Yusuf Öztürk, çok fazla bilinen bir bitki olan sarı kantaronun, insan sağlığına büyük yararları bulunduğunu söyledi. Eczacılık Fakültesi olarak bu bitkinin etkileri üzerine uzun zamandır çalıştıklarını ve birçok yayın çıkardıklarını kaydeden Öztürk, “Sarı kantaron bitkisi alkolizm ve depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak bu bitkinin, alkolden kurtulma dönemi sırasında ortaya çıkan yoksunluk dönemindeki etkileri ilk kez bu tez ile araştırıldı. Bilindiği üzere alkol tedavisinde, alkolden uzaklaşma yani yoksunluk dönemi oluşmaktadır. Bu dönemde bağımlılar çeşitli uyku ilaçları ve kas gevşeticiler ile alkolden uzak tutulmaya çalışılır. Dolayısıyla bu ilaçlar da kişinin gündelik hayatına normal bir şekilde devam etmesini engeller. Üstelik midede ve diğer organlarda büyük oranda yan etki meydana gelir” dedi.

  Hava Durumu
  Anlık
  Yarın
  7° 3°
  Saat