Üyelik Girişi
Site Menüsü

Akciğer kanseri

 

AKCİĞER KANSERİ'NDEN ÖLÜM ORANLARI:

 

1-) Türk Akciğer Derneği (TAKD) Başkanı Prof. Dr. Fadıl Akyol, Türkiye'de yılda 20.000 kişinin yakalandığı akciğer kanserinin, sigara içilmemesi gibi basit ve maliyetsiz bir tedbirle yüzde 90 oranında engellenebileceğini bildirdi. TAKD tarafından düzenlenen "AKCİĞER KANSERİNDE AZ KONUŞULANLAR" konulu seypozyum başkanı Prof. Dr. Fadıl Akyol, yaptığ konuşmada, kanserin günümüzde ölüm sebepleri arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada geldiğini hatırlattı. Yapılan bilimsel araştırmalara göre erkeklerde prostat, kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türünün akciğer kanseri olduğunu ifade eden Akyol, Türkiye'de yılda yaklaşık 20 bin kişiye akciğer teşhisi konulduğunu ve yaklaşık 15 bin kişinin hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi." Şimdi bu haberi iyice tahlil edelim. 1) Bir yılda kanser hastalığına yakalananların sayısı: 20.000 kişi 2-) Bir yılda kanser hastalığına yakalananlardan 15.000 kişisi ölüyor. Yani kanser hastalarından %75'i bir yıl içinde ölüyor. Geriye kalanlar %25'in yaşama şansı yaklaşık 5 yıl. Yani akciğer kanserine yakalanıp da kurtulan neredeyse kimse yok. Televizyonlara çıkıp da yüzleri kızarmadan kanseri %90 - %95 tedavi ettiğini iddia eden onkologlara nasıl güvenip de hastalarımızı teslim edeceğiz?

Yorumu tüm hastalara ve hasta yakınlarına bırakıyorum.

2-) Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazmi Bilir;

''Özellikle akciğer kanserlerinin yüzde 90'ı sigaraya bağlı. Sigara tiryakilerinin akciğer kanserinden ölüm riski sigara içme süresi ve günde içilen sigara sayısıyla orantılı olarak, sigara içmeyenlere göre 10-25 kat daha fazla. Sigara tiryakilerinin yüzde 10-15'i akciğer kanserinden ölür. Eğer sigarayla yeterince mücadele edilse 10 akciğer kanserinin 9'u ortadan kalkar'' dedi.

Bilir, diğer kanserlerin tedavisinde önemli gelişmeler elde edilmesine karşın, akciğer kanserine yakalanan bir hastanın iyileşme şansının çok az olduğunu ifade ederek, ''Akciğer kanserli her 10 hastadan ancak biri 5 yıl yaşayabilirken, diğerleri kısa süreler içinde hayatını kaybediyor. Tedavisi yeterince başarılı olmadığına göre akciğer kanserinden korunmaya öncelik vermek gerekiyor.

 TIBBİ KANSER TEDAVİSİNE İLİŞKİN GELEN MAİL'LER: 

Allah tüm hastalara acil şifalar versin.

Primer (başlangıç yeri) Akciğer olan Akciğer Kanseri Hastalarda Tıbbi Tedavi Nasıl Sonuç vermektedir. Bunu bize gelen mail'lerden rahatlıkla görebiliriz:

1-) Merhaba İlhan bey,

2007 yılının mart ayında akciğer kanseri teşhisi konuldu. Akciğerimin üst lobunda atardamarlara yakın olduğu için ameliyat edemediler. 6 kür kemoterapi gördüm. Akciğerimdeki tümör küçüldü. Fakat karaciğerime metastas yaptığı söylendi. Tekrar kemoterapi tedavine devam ettiler. Akciğerimdeki tümörlerin yerinde durduğu, karaciğerimdeki tümörlerin yayılma gösterdiği ve böbrek üstü bezlerime de metastaz yaptığı belirlendi. Kemoterapiyi kestiler. 3 ay kadar dinlenmem gerektiği söylendi. Böbrek üstü bezlerimdeki tümörlerin büyümesi nedeniyle şiddetli başağrısı çekmeye başladım. Doktorum prednol verdi 16 mg.'lık. Sabah akşam içiyorum. Rabbime hamdolsun başağrılarım neredeyse yok denecek kadar azaldı.

 2-) Babama 2 ay önce Akciğer CA evre 1b, küçük hücre dışı teşhisi kondu. Amelyat oldu, fakat ağrıları bitmedi. omzunda tekrar bir kitle tesbit edildi. Lenf ve beyinde yaygın değil. Fakat son raporunda "Akciğer CA,Kemik metastazı evre4" yazılı olduğunu gördüm ve yıkıldım. Şuan kemoterapinin ilk seansını aldı. Bitkisel çaylar tavsiye edildi. içiyor. Kemoterapi sırasında bu çaylar doğrumu? siz bize ne tavsiye edersiniz?

3-) Ben Zonguldakta ikamet ediyorum ve burdaki üniversite hastanesinde 7 aydır akciğer kanseri tedavisi görmekteyim.başlangıcta sağ akciğerde 2 cm.çapında ve ordan bronşlardaki lenflere sıçramış ve lenfte 4cm.çapında kanserli hücre,başkada bir yere sıçramamış olarak yapılan biopsi sonucunda [ c34 Bronş ve akciğer malign neoplazmı-adonekarsinom ]tanısı konularak tedaviye başlanıldı.ayrıca 3-A sınırlı evre olarak evrelendirildim.kemoterapi ve alınan ışın neticesi lenfdeki kanser hücresinin kurumuş olduğunun görülmesi sebebiylede sağ akciğerdeki 2.cm.lik kanserli ur ameliyat edılerek alındı ve peşine 2 kür kemoterapi aldım.şu anda durum iyi diye 3 aylık ara verildi bana.şimdi ise kemoterapi ve ışının sadece kanserli hücreyi kontrol altında tutarak biraz daha ömrü arttırma çapası olduğunu kesin tedavi olmadıklarını,kesin tedavinin ancak ameliyatla olabileceğini bilen biri olarak bana sağ akciğerdeki kanserli hücre ameliyatla alındı, ancak lenflere sıçramış olan hücre bulunduğu yerin tehlikeli olması itibariyle ameliyat yapılamayacağının fakat tedaviye iyi cevap verdiği ve kurumuş durumda olduğu doktorlar tarafından söylenmesi üzerine bende başka arayışlara girdim.Çünkü her ne kadar şu an kurumuş olsada kötü hücrenin yine ordan kaybolmadığını, bir fırsatta yine çıkacağını hatta ordan yayılabileceğini biliyorum.Bu arada yatalak olarak doktora başvurmadım ve alınan 6 kür keomoterapi, 1 aylık ışın ve sağ akciğer ameliyatına rağmen hiç yatalak olmadım şükür.

4-)merhaba yaklaşık 1 yıl önce akciger kanseri küçük hücreli dışı tanısıyla gemzar ve sispilatin adlı ilaçlarla kemoterapi gördüm ilk 3 aylık kontrolde kütlelerde küçülme olduğu bende kendimi iyi his ediyordum.ikinci kontrolde nemi oldu beynimde kemiklerde böbrek üstü bezlerde akcigerde metastaz. moralim alt üst oldu tekrar başka ilaç tedaviye başlandım ama hergün 1kg kaybediyorum yemek yedigim halde yaşım 48 çokta ihtiyar değilim ama umutlarımı yitirdim iyigünler diliyorum 

5-) Çok ünlü bir prf.dr onkolağa muayene olduk ve onun hastanesinde tedavi oluyoruz(kemo ve radyo terapi) Babam akciğer küçük hücreli dışı teşhisi konulup ameliyat edildi tümör temizlendi fakat lenflere sıçradı 5ayrı yerde tutulma var lenflerde 2kür(3+3 21gün arayla) kemoterapi gördü 17gündğrde aralıksız radyoterapi görüyor inanılmaz miğde bulantıları var

6-) Babama 6 ay önce küçük hücreli akciğer kanseri teşhisi konuldu, şuanda karaciğer ve beyin metastazı yapmış durumda , doktoru 6 ay ömrü kaldı dedi ve çok çaresiz, perişanız daha 52 yaşında, 4 gündür aklı gidip geliyo desteksiz yürüyemiyo babamı kaybetmek istemiyorum.

7-) babama 8 ay önce küçük hücreli akciğer kanseri teşhisi konuldu.6 kür kemoterapi aldi.beyin metastazı var.beyin için de radyoterapi aldı.beyindeki hücreler tamamen yok oldu.fakat 2 yeni metastaz saptandı beyinde .akciğer iyi oldugu halde neden beyin durmuyor.eger radyoterapi alamazsa yapacak bir şey kalmayacakmış.babam 49 yasında genel durumu iyi ne tavsiye edersiniz

8-) babam akciğer kanseri 5 seans kemoterapi gördü şimdi iyice düştü zayıfladı zannedersem doktorlarda tedaviyi kescekler ailecek perişanız babamız gözümüzün önünde eriyo kemiklere ve beyinede sıçramış tümör devamlı midesi.bulanıyo kusuyo ayakları artık yürümüyo yürüsede nefesi daralıyo kesiliyo bize herhangi bir öneriniz.varsa allah rızası için yardım edin

9-)  Benim babama ........ üniversitesinde akciğer kanseri teşhisiyle kemoterapi uygulandı. akciğerdeki tümör küçüldü nerdeyse yok oldu. Fakat metastaz yaptı ve kol kemiğinde çıktı. şimdi de kolundan ameliyat olacak, morali çok bozuk. Ne yapmamız gerekiyor bilemiyoruz.

10-)
4. Evre Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) tedavim maalesef olumlu sonuç vermedi. Tedavimi 8 aydır sürdüren doktor, son çekilen filmleri ve raporları değerlendirdikten sonra; “maalesef tıbben yapacağımız bir şey kalmadı” diyerek bizi evimize gönderdi. Kanserli tümörlerde azalma bir yana, metastazlar (yayılma) var.
Kısacası, “evine git ve ölmeyi bekle, öleceksin ve biz seni kurtaramayız” demiş oldu.

11-) 48 yaşındayım. Geçen yılın Mayıs ayında (2 mayıs 2007) akciğer embolisi (kan pıhtısının akciğere giden damarı tıkaması) sonucu acil servise kaldırıldım ve yaklaşık 15 gün hastanede yattım.
Sol baldırımda şiddetli ağrı ve şişlik, nefes darlığı ve sağ akciğerde sancılı batmalarla kaldırıldığım hastanede, kan sulandırıcı ilaçlarla tedavi gördüm.
Damar tıkanıklığı tedavimin evde sürdürülebileceği, kan sulandırıcı ilaçlarla tedavi olabileceğim söylenerek taburcu edildim.
10 gün sonra ağır nefes darlığı, belimde şiddetli ağrı ile yeniden hastaneye kaldırıldım.
Bel ağrım nedeniyle yürüyemeyecek durumda idim.
Akciğer tomografisinde lezyonlar görüldü. Bunun üzerine Tepecik Göğüs Hastanesi'ne bronkoskopi yapılması için sevkedildim.
26 Haziran 2007 tarihinde, sağ akciğer bronşunda 4. Evre Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) teşhisi kondu.
Tüm vücutta yapılan taramalar sonucunda, bel omurlarıma ve kaburga kemiklerime, karın boşluğuma yayıldığı (metastaz yaptığı) anlaşıldı.
Peritonda 3 x 7 cm’lik bir kitle ve sayılamayacak kadar çok sayıda minimal hücreler tesbit edildi. Sağ akciğerdeki dört kitle, 2,5 cm. boyutlarındaydı.
Oldukça ağır durumdaydım. Bel omurum çökme noktasına gelmiş, o nedenle acilen 10 seans radyoterapi uygulandı .
Ağrılarım azaldı ve normal yürüyebilir hale geldim.
Sonra kemoterapi programı yapıldı.
Ağustos 2007’de ilk seans yapıldı. Toplam 4 seans yapılan kemoterapi ilacı olarak Cisplatin ve Nevölbin verildi. 1. gün ve 8. gün tedavisi biçiminde 21 günde bir uygulandı.
Kasım 2007’de PET CT çekimleri yapıldı.
Rapor olumsuz çıktı. Bel omurumda 1, sağ akciğerimde 1, kaburgamda 1 adet olmak üzere bazı kanserli hücreler ortadan kaybolmakla birlikte, yeni metastazlar da ortaya çıktığı görüldü.
Mediastende ve sağ böbrek üstü bezinde metastaz tespit edildi.

Yeniden kemoterapi programı yapıldı.
Bu kez Karboplatin ve Anzataks(Taksol) verilmeye başlandı.
1. ve 2. gün tedavisi biçiminde, yine 21 günde bir.
4 seans bittikten sonra bir ay ara verilip kontrole gittim. Doktor, yalnızca akciğer tomografisi istedi. “Diğer tümörlere bakmayacak mısınız? Onlar ne olacak” dedim. Akciğerleri görmek bize yeter dedi. Tomografi çekildi ve bugün ( 19 Mart 2008) sonuçları aldık.
Doktor raporları ve filmleri inceleyip karşılaştırmalar yaptı.
Ve o hiç duymak istemediğimiz cümleyi söyledi; “TIBBEN BİZİM YAPABİLECEĞİMİZ BİR ŞEY KALMAMIŞ. YENİ METASTAZLAR VAR. BU AŞAMADAN SONRA KEMOTERAPİ YAPILAMAZ. AMA AKCİĞERDEKİ AĞRILARINIZ İÇİN PALYATİF RADYOTERAPİ YAPILABİLİR."

14-) Eşim akciğer kanseri idi. Kemoterapilerden sonra karaciğer ve beynine metastaz yaptı. Tedaviye yapan doktor inatla; kemoterapi vücuda yaymaz diyor. Oysa Avustralya (victoria) Kanser konseyi kemoterapinin kanseri hastanın vücuduna yayacağını söylüyor. Kanser tümörünü kemoterapi ilacı parçalar, kan veya lenfler yoluya vücuda yayar diye açık açık söylüyor. Bizim onkologlarımız niye inatla gerçekleri gizlemeye çalışıyorlar. Suç işlemiş olmuyorlar mı?

15-) babam 8 ay once kucük hücrali akciğer kanseri tanısı konuldu 6 kur kemotarapi tedavisi aldı iyi geldi sonra kemiklere sıçradı dedi doktorlar 10 gün radyoterapi gordu şimdi kemikleride iyi ama midesinden rahatsız ve kusuyor doktor yan etki dedi bze bir hafta gecti hala geçmedi bayağı ağrısı var bize tavsiyen ne şimdiden tşler bütün kanserli hastalara acil şifalar allah yardımcıları olsun.

16-) ben babam için yardımlarınıza muhtacım:KENDİSİ 58 YAŞINDA.20 AY ÖNCE KÜÇÜK HÜCRE DİŞİ AC.CA tanısı kondu ve akciğerinden 8 cm boyunda kitle alındı.her şey iyi giderken 10 ay önce tümörün beyin ve boynuna sıçradığını öğrendik.kemoterapi veradyoterapiler yapıldı.pek faydası olmadı.şu an denge kurup yürüyemiyor ve bayağı bi görme bozukluğu var.bilinci gayet yerinde.en son 2 haftalık haplar kullandı onlarda bitti.şimdi ne olacağını bilmiyoruz.doktoruda yapacak pek bişey kalmadığını söyledi

17-) Babam 4.evre akciğer kanseri.pelvis kemiğinde eskiden olan 4 adet metastazı ve beyinde de yeni oluşmuş kitlesi var.

18-) benim abim 40 yaşında 2006 eylül ayında bel ağrısı sebebiyle doktora gittiğinde kemiklerinde metastazlar tespit edildi,iç organlarında birşey bulamadılar,fakat başlangıcın akciğer olduğuna karar verildi.Şu anda sadece kemiklerinde metastazlar var.Patoloji sonucunda cinsinin ADONE CA olduğu belirlendi.İlk olarak radyoterapi yapıldı sonra sanırım 4 seans kemoterapi uygulandı bunların dışında tarcevo isimli ilacı iki ay kullandı fakat kandaki CA oranı sürekli yükseliyor ve metastazlarda hiç küçülme olmadı,ağrıları çok fazla olduğu için bugün morfin iğnesi olmaya başladı.

19-) Babam 4 yıl önce akciğer kanserine yakalandı. Sol akciğerde 3 cm kitele ve soluk borusu etrafına yayılma vardı. kemoterapi radyoterapi ve bitkisel ilaçlarla hastalığı bitmişti. Fakat bir ay önce bu kez sağ akciğerde 12 mm. bir kitle tespit edildi. Tüm tetkiklerden sonra vücudun başka yerinde yayılma olmadığı görüldü ve yeni bir odak olarak geçen hafta ameliyat edildi. Dün hastaneden taburcu oldu. Yaklaşık bir ay sonra kemoterapi tedavisine başlanacak.

20-) Ağabeyime küçük hücreli olmayan akciğer kanseri tanısı konuldu. Hücre tipi adenokarsinom ve skuamöz. Sol akciğer üst lobu tamamen kaplamış ve beyne metastaz yapmış durumda. Beyindeki metastaz nedeniyle sol tarafında kısmi felç var. Şu anda beyne radyoterapi uygulanıyor ve felci düzelmeye başladı. Ancak akciğere yapılacak kemoterapi için radyoterapinin bitmesi bekleniyor. 44 yaşında ve genel durumu iyi. Öksürük dışında şikayeti yok.

21-) Benim babamda adenokarsinom küçük hücreli dışı akciğer kanseri hücre türü clear cell.Ameliyat,kemoterapi ve radyoterapi yapıldı.Ancak hem kalan akciğer üst lobunda hem de beyinde tutulum var.

22-) Ağabeyim 4.derece küçük hücre dışı akciğer kanseri. sol böbrek üstü bezi ile kemiğe metasdaz yapmış. 3 kez kemoterapi ve 1 kez kemiğe 12 günlük radyoterapi uygulandı. 3. kemoterapiyi martın 5 inde aldı. ancak kemoterapiler vücüdu çok sarstı. Bünyeye ağır geldi. Doktoru kemoterapiye bir süre ara vereceğini söyledi. Biz de artık kemoterapiye girmesini istemiyoruz.

23-) annem nefes darlığı şikayetinden hastaneye götürdük ciğerlerinde su toplamıştı yaklaşık 2-3 litre su aldılar parça aldılar akciğerinden patoloji raporunda kanser olduğunu söylediler tekrar doktara gittik anneme 6 kür kemoterapi uyguladı bittikten sonra fazla birşeyi kalmadı dedi doktoru ama yaklaşık 1 ay sonra havale geçirdi ve beyin emarı çektirdik beyne sıçramış dedi dr fazla ümit vermediler.

24-) Babamın bir süre önce akciger kanseri oldugunu ögrendik ve bugüne kadar 4 kez kemoterpi aldık ki sizde bilirsiniz bu illet hastalıkhemen yayılıyor. 4. kür kemoterapi sonunda şu an babamın beynine sıcramıs oldugu için radyotepide aldık

Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Saat